Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Ohřev vody k bazénům

Jak vybrat vhodný ohřev?

V našich klimatických podmínkách se určitě vyplatí zvážit různé možnosti prodloužení koupací sezóny a tím využití bazénu. Všechny dostupné prostředky mají určité výhody, ale i nevýhody.

 

Jaké máme možnosti ohřevu?

 

Elektrický průtokový ohřívač - na našem trhu je celá škála průtokových ohřívačů jak pro nadzemní i zapuštěné bazény. Výkonově se pohybují od 3 do 18kW. Jejich nespornou výhodu je nezávislost na počasí. Topí v kterékoliv roční době. Nevýhodou je, že výkon se rovná příkonu, tudíž jejich provoz je poměrně nákladný a lze o nich uvažovat zejména u menších bazénů.

Pro ekonomiku provozu je nutné v době, kdy se bazén nepoužívá, krýt hladinu bazénu solární plachtou, která kumuluje teplo a zároveň brání jeho úniku. Je zjištěno, že cca 60-70% ztrát tepla z bazénové vody dochází únikem přes nekrytou hladinu bazénu. Zařízení je instalováno za filtraci do bazénového rozvodu, je zpravidla vybaveno termostatem, na kterém stanovíte požadovanou teplotu vody. Topení lze spínat ručně nebo s využitím bazénové automatiky. Vždy musí být spuštěno společné s cirkulačním čerpadlem, jinak může dojít k nevratnému poškození ohřevu.

 

Výměníkový ohřev – využívá se u stabilních a většinou zabudovaných bazénů – zapojení vyžaduje topné medium (např. kotel), ze kterého se vede ohřátá voda do výměníku. Zde dochází k předání tepla do bazénové vody. Výměníky používáme převážně trubkové či deskové konstrukce.

 

Ohřev solárními panely – patří mezi poměrně hojně využívaný způsob ohřevu bazénové vody. Solární ohřev pohlcuje tepelnou energii slunečních paprsků a předává ji vodě, která ohřevem proudí. Chladná voda z bazénu je pomocí čerpadla vháněna do solárního ohřevu. Průchodem ohřevem se voda ohřívá a teplejší se pak vrací zpět do bazénu.

 

Tepelná čerpadla – spojují výhody všech předchozích zařízení – nízké provozní náklady, vysoká účinnost a nezávislost na počasí. V dnešní době se již nabízí tepelná čerpadla vhodná i pro různé velikosti bazénů, kde je poměr cena-výkon a celkový komfort užívání velmi příznivý.

 

Nákupního rádce poskytl obchod BazenyShop.cz

Porovnat ohřev vody k bazénům